ARDAHAN KURA VE DOKUSUNA DOKUNMA PLATFORMU EYLEMİNDEYDİK


Ardahanlılar, Ankara'da Orman Bakanlığı önün de eylem yaptı..

Tarih: 06-06-2014 13:03:01

Başta İstanbul'da ki STK'lar olmak üzere bir çok kesimin ses çıkarmadığı Ardahan'da ki orman katliamı Ankara'da Orman Bakanlığı önün de yapılan eylemle kınandı.
Tüm çağrılara karşın Ankara'da ki stk'ların ve Ardahan politikasını masa başlarında yönlendirmeye çalışanların ilgisiz kalıp, ilgilenmediği eylemle ilgili yapılan açıklama şöyle;

Ardahan ormanlarında yol genişletme gerekçe gösterilerek yapılan ölçüsüz orman katliamına karşı Orman ve Su İşleri Bakanlığı önünde basın açıklaması yapıldı.

**ARDAHAN’DA ORMANLAR KATLEDİYOR, BÖLGENİN KAN DAMARLARI KESİLİYOR
(Alper AKÇAM tarafından Tarım ve Su İşleri Bakanlığı Önünde Okunan Açıklama)
Değerli basın mensupları, değerli Ardahan ve çevre dostları,
Çevre ve doğa katliamları hızlanarak sürüyor. Ülkenin geleceği, soframızın bereketi, çocuklarımızın ekmeği plansız programsız bir kazanç hırsı ile şirket çıkarlarına, petrol tröstlerine kurban ediliyor. Anadolu’nun dereleri, çayları ve nehirleri HES’ler ile boğulmakta, tarım alanları yapılaşmaya açılarak hızla betonlaşmakta, şehirlerin yeşil alanları olan parklar AVM’ler ve “rezidans”denen çirkin ve insana tepeden bakan yapılarla doldurularak yok edilmekte,yaşam kaynağımız olan ormanlar katledilerek dünyanın kan damarları kesilmektedir.
Deresiz, ovasız, parksız, çiçeksiz ve ormansız bir yaşam insanlara dayatılmaktadır. Hayatımızın üzeri betonla, asfaltla, duvarlarla örtülerek zindana, kansere mâhkum edilmekteyiz.
“Gezi Parkı” ve “Hevsel Bahçeleri” ve Bolu Ormanları örneğinde olduğu gibi çevre katliamları bizzat onları korumak ve gelecek nesillere aktarmakla görevli devlet kurumları tarafından yapılmaktadır.
Bu sürecin son halkası olarak Ardahan ilimizim Ölçek Köyü Çığıstan mevkiinde bulunan Pinus Silvetris türü çam ağaçlarından oluşan ormanlarımız yol genişletme çalışmaları gerekçesiyle katledilmeye başlamıştır.
Bu ormanlar yalnız Ardahan’ın değil, tüm Türkiye’nin de ekolojik ve doğal yapısının en önemli , en vazgeçilmez öğesidir. Ardahan ve çevresindeki tarım,hayvancılık, arıcılık bu ormanların şemsiyesi ve bereketi altında sürmekte, bubölgede yaklaşık 500.000 insan karnını doyurmaktadır. Bu çevreden kaynak alan akarsular, yalnız Kür ve Aras değil, Fırat’tan Dicle’ye kadar çok önemli nehirleri ve geniş bir coğrafyayı beslemektedir.
Ormanların kesimiyle yörenin doğal ve ekolojik yapısı büyük bir darbe alacak vebir daha kendini yenileyemez duruma gelecektir. Yüzlerce endemik tür bitki kaybolacak, yaban hayatı ağır bir darbe alacak birçok canlı türü yok olacak ve yörenin su kaynakları kirlenmesi gibi sayısız yıkımlar oluşacaktır.
Bu kadar ağacın katledilmesine neden olarak Ardahan-Çıldır yolunun genişletilmesi gerekçe gösterilmektedir. Bu yol güzergâhı Türkiye de trafik akışının en az, en sığ olduğu yerlerden biridir. Binlerce ağaç kesilerek bu yolun genişletilmesine bugün bir zorunluluk değildir. Gelecek için bir şeyler yapılacaksa, hâlâ neden yanlışta ısrar edilmekte, petrol şirketlerinin kazancı için karayolları seçilmektedir. Neden demiryolu ulaşımı düşünülmemektedir? Yada güzelim ormanlara zarar vermeyecek tünel, susuz köprü gibi seçenekler düşünülmemektedir?
Bu yanlışların bedeli bir bölgenin, bin ülkenin geleceğini yok etmek ise, bunun hesabını kim verecektir?
Bütün bunlar bilindiği halde Ardahan ormanlarının katledilmesine ormanları koruyup çoğaltmakla görevli Orman ve Su İşleri Bakanlığının bu duruma seyirci kalmasını anlamakta zorluk çekiyoruz. Bakanlık Ormanların azalmasını önlemek ve onları korumak için bir yandan uluslararası kuruluşlarda görev almakta diğer yandan her yıl 165 bin hektar ormanın azalmasına seyirci kalmaktadır.
Bizler bir ağacın bir evlat, bir yüzyıllık gelecek olduğu inancıyla, burada bir kez daha Orman ve
Su İşleri Bakanlığını genelde ülkemizde, özelde ise Ardahan da yaşanan orman katliamını seyretmeye değil asıl görevi olan ormanları korumaya ve Ardahan’daki Orman katliamını hemen durdurmaya davet ediyoruz.
Yurttaş olarak, kendi geleceğimizle ilgili kararları çıkar odaklarının vermesini uygun bulmuyoruz.
Kamu görevlileri yurttaşının sesine kulak vermeli, ülkesinin geleceğine sahip çıkmalıdır.
Mücadelemiz sürecek; bu daha başlangıç…
5 Haziran 2014
KURA VE DOKUSUNA DOKUNMA PLATFORMU

 Diğer Haberler...

- Tarım Orkam-Sen'den açığa almalara tepki
- Bakanlıkta X-Ray şiddeti
- TARGEL köleliğine son verin
- GTHB'de Usulsüz Görevlendirmeye İptal
- DİYARBAKIR'DA SENDİKACILARA 17 ARALIK GÖZALTISI
- TARIM ORKAM-SEN’DEN SÜRGÜN İDDİASI
- ANKARA POLİSİ ZIVANADAN ÇIKTI
- ARDAHAN KURA VE DOKUSUNA DOKUNMA PLATFORMU EYLEMİNDEYDİK
- ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDE HUKUKSUZLUK
- TARIM ORKAM-SEN'DEN BASIN AÇIKLAMASI
Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/13 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım