ANKARA POLİSİ ZIVANADAN ÇIKTI


Ankara'da Soma katliamını protesto için öğle saatlerinde başlayan eylemler akşam saatlerinde de devam etti. Eylemleri engellemek için elindeki tüm gücü kullanan Ankara polisi akşam saatlerinden itibaren zıvanadan çıkarak, KESK yöneticilerinden öğrencilere, kadınlardan, gazetecilere kadar herkesi hedef aldı. 

Ankara Dayanışması akşam saatlerinde Soma Katliamı sonrasında polisin madenci yakınlarına saldırısını protesto etmek için Güvenpark'ta eylem yapmak istedi. Polis eylem daha başlamadan toplanan kitleye tazyikli su biber gazıyla müdahale etti..Bunun üzerine geri çekilen kitleyi, caddeleri kapatarak abluka altına alan polis, duvarın arkasında saklanarak üzerine doğru kaçan kitleye saldırdı.

GAZETECİLERDEN GİZLENEREK DARP

Polis, bir dükkân duvarı önünde sıkıştırdığı kişiyi gazetecilerin görmesini engelleyerek darp etti. Polisin müdahalesi Kızılay'ın ara sokaklarında da sürerken, birkaç esnaf da halka saldırmaya çalıştı. Lokman Hekim ismindeki kuru yemişçi eyleme katılan kadınlara hakaret etti. Kimliği belirsiz ve fotoğraf çeken bir kişi de eylem yapan vatandaşlara küfür etti. Halkın tepkisine polisi överek karşılık veren şâhısı dövülmekten yine polisler kurtardı.

BASIN AÇIKLAMASINA İZİN YOK

Saldırı sonrası aralarında KESK Genel Başkanı Lami Özgen'in de bulunduğu sendikacılar Güvenpark'ta oturma eylemi yapmak istedi. KESK Yöneticileri oturma eylemine başladığı sırada polis sendikacıların çevresini kuşattı. Emniyet amirleri"basın açıklaması yapacağız" diyen sendikacılara, "izin vermeyeceğiz" yanıtı verdi.

GAZETECİLERE ENGELLEME

Yine orada bulunan Evrensel Gazetesi ve İMC televizyonu muhabirlerine polis, "sizin güvenliğiniz için, sizi buradan uzaklaştırıyoruz" dedi. "Haberciyiz biz. Çekim yapmak zorundayız diyen İMC TV çalışanı Eren Güvendik'e polis,"uzaktan çekin. Zaten buradan ekmek çıkmaz size" diyerek uzaklaştırdı. Polis sendikacıların bulunduğu alandan vatandaşları ve gazetecileri uzaklaştırdı. 


POLİSTEN KESK'LİLERE: PROVOKATÖRSÜNÜZ!

Daha sonra polis KESK'lileri darp ederek yolun karşısına itti. Bu sırada bazı sendikacılar yere düştü. Polisin tekmelerle saldırdığı sendikacılar kimilerini de sürükleyerek gözaltına aldı. Polis KESK'li Canan Çalağan'a, "provokatörsünüz siz. Kes sesini" diyerek yumruk ve tekmelerle saldırdı. Eğitim Sen Abdullah Karahan ve Tarım Orkam Sen MYK üyesi Özkan Yorgun'u da aynı ithamlarla darp eden polis sürükleyerek sendikacıları gözaltına aldı. 

GÖRÜNTÜ ALMAK İSTEYEN MUHABİRİMİZE ŞİDDET!

Bu sırada sendikacılara yönelik darp ve gözaltıları görüntülemek isteyen muhabirimiz Hasan Akbaş da polislerce darp edildi. Emniyet amirlerinin emri üzerine çevik kuvvet polisleri Akbaş'a "Eline vurun. Görüntü aldırmayın" denilerek görüntü almasını engelleyerek bölgeden döverek uzaklaştırdı. 

 

'BİLİYORUM GAZETECİ OLDUĞUNU, YASA DIŞI EYLEMLERE GİRİYORSUNUZ...'

Daha sonra tepki gösteren Akbaş'a kendisini Güvenlik Şube Müdür Yardımcısı olarak tanıtan sivil bir polis, "Biliyorum, görüyorum gazeteci olduğunu ama gazeteci dediğin polisin arasına dalmaz. Sen polisin arasına daldın. Toplanmayın burada diye sürekli ikaz ediyorum. Yasa dışı eylemlere girmeyin diye söylüyoruz"şeklinde yanıt verdi. Akbaş'a yönelik şiddeti orada bulunan gazeteciler ve kimi vatandaşlar önledi. Polis yuh çeken tepki gösteren vatandaşlara yönelik de zaman zaman küfürbaz bir üslup kullandı. 

ÖZGEN:AMİR TALİMATIYLA BİZE ŞİDDET UYGULADILAR

Yaşananların ardından açıklama yapan KESK Genel Başkanı Lami Özgen, "burada gaza suya değil doğrudan fiziki polis şiddetine maruz kaldık. Bu saldırıyı burada bulunan emniyet amirleri de bilerek isteyerek uygulattı. Amirlerin talimatıyla bizzat bana ve diğer sendikacı arkadaşlarımıza şiddet uygulandı. Her ne kadar bütün saldırı güçlerini kullansalar da biz Soma halkının yanında yer almaya devam edeceğiz" diye konuştu. Eylemler akşam saatlerinden itibaren devam etti.Kızılay'da çeşitli noktalarda polisin saldırısı sürüyor. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net

Eklenmetarihi: 2014-05-17 19:11:22Diğer Haberler...

- Tarım Orkam-Sen'den açığa almalara tepki
- Bakanlıkta X-Ray şiddeti
- TARGEL köleliğine son verin
- GTHB'de Usulsüz Görevlendirmeye İptal
- DİYARBAKIR'DA SENDİKACILARA 17 ARALIK GÖZALTISI
- TARIM ORKAM-SEN’DEN SÜRGÜN İDDİASI
- ANKARA POLİSİ ZIVANADAN ÇIKTI
- ARDAHAN KURA VE DOKUSUNA DOKUNMA PLATFORMU EYLEMİNDEYDİK
- ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDE HUKUKSUZLUK
- TARIM ORKAM-SEN'DEN BASIN AÇIKLAMASI
Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/13 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım