BUGÜN 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ

-BASINA VE KAMUOYUNA-

BUGÜN5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ

05Haziran, Birleşmiş Milletler (BM) kararıyla 1972 yılından beri “Dünya ÇevreGünü” olarak anılmaktadır. BM, bu adımla çevre sorunlarına dikkat çekmeyi,kamuoyunda duyarlılık yaratmayı amaçlamıştı. Ancak, o tarihten günümüzedünyanın geldiği durum pek de iç açıcı görünmüyor. İçinde yaşadığımız ve birparçası olduğumuz Doğamız; iklim değişikliği, nükleer felaketler, habitatkaybı, bitki ve hayvan türlerinin sayısının hızla azalması gibi sorunlarla karşıkarşıyadır.

Türkiyede Çevre Günü’nü “çılgın projeler”, maden aramaya açılan ormanlar, nükleersantraller ve HES’lerin yapımı tartışmalarıyla karşılıyor. Tüm insanlığın ortakdeğeri ve oksijen kaynağı olan Ormanlarımız ile Tarım Arazilerimiz yapılaşma vekentleşmeler için imara açılmakta; dere, akarsu ve nehirlerimiz ile yaşadığımızçevreler HES, Termik Santraller ve Baraj yapımı için hızla tahrip edilmektedir.Doğanın her zerresi paraya, ranta dönüştürülmeye çalışılmaktadır. O doğalortamlarda yaşayan insanların tepkileri ise baskı, şiddet, zor gibiantidemokratik uygulamalarla bastırılmaya çalışılmaktadır.

Dünyamızıngelecek nesiller için de yaşanılır bir ortam olması adına, doğanın, habitatın,tarihi dokuların tahribinin son bulması ve bizden hiçbir şeyi esirgemeden verendoğamıza gereken saygının gösterilmesi dileğiyle, dünya çevre gününüz kutluolsun. 05.06.2014

 

TARIMORKAM-SEN

    MERKEZ YÖNETİM KURULU


   
Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/13 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım