LİCE’DE SİVİL HALKA MÜDAHALE KABUL EDİLEMEZ

-BASINAVE KAMUOYUNA_

LİCE’DE SİVİLHALKA MÜDAHALE KABUL EDİLEMEZ

 

Kürt sorununun demokratik vebarışçıl yöntemlerle  çözümünün konuşulduğu ve müzakere edildiği bugünlerde Baraj, Termik Santral ve HES’lerle ekolojik çevrenin ve doğanın tahripedildiği, yeni karakol yapımları ile çözüm sürecinin tersi bir yaklaşımınsergilendiği, adeta çatışmalı ortama davetiye çıkartıldığı gözlemlenmektedir.

Diyarbakır'ın Lice İlçesindesürdürülen karakol  yapımına karşı 15 gündür bölge halkı tarafındanprotesto gösterileri yapılmakta, silahsız ve demokratik barışçıl direnişsergilenmekte idi. Dün akşam saatlerinde karakol yapımına karşı demokratiktepkisini gösteren halka yönelik gerçek kurşunlarla gerçekleştirilen müdahalesonucu ne yazık ki ilk bilgilere göre iki kişinin yaşamını yitirdiği, onlarcakişinin ise yaralandığı basına yansımıştır. Üstüne üstlükcenazelerini almak ve yaralıların durumunu öğrenmek üzere hastane önünegiden halka, hastane önünde de gaz bombalarıyla müdahale edilmiştir.

Kalekol-karakol yapımına karşıbarışı savunan sivil Kürt Halkına yönelik yapılan bu saldırıyı kınıyor,sorumluların  derhal açığa çıkarılarak cezalandırılmasını bekliyoruz.Hiçbir demokratik ülkede demokratik yöntemlerle tepkilerini ve talepleriniifade eden insanlara silahlarla, gaz bombalarıyla müdahale gerçekleştirilmez.Böylesi bir tutum kabul edilemez.

Lice halkına yönelik buantidemokratik tutum karşısında yalnız olmadıklarını ifade ediyor, yaşamınıyitirenlerin ailelerine baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.08.06.2014

 

TARIMORKAM-SEN

   MERKEZYÖNETİM KURULU


   
Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/13 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım