TARIM BİLGİ SİSTEMİ / TARIMSAL ÇÖKÜŞ SİSTEMİ

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığının 2001 yılında Doğrudan Gelir Desteği adı altında uygulamaya koyduğu Çiftçi Kayıt Sistemi; içinde bulunduğumuz yıl itibariyle 3 defa değişikliğe uğramış, son haliyleTarım Bilgi Sistemi adı altında varlığını devam ettirmektedir.

Bakanlığın, çiftçiyi desteklemesi olarak olarak gösterilen projenin en büyük amacı Türkiye çiftçisini kayıt altına almak ve ekilen ürünlerin takibini sağlamaktır. Böylece uluslararası gıda tekellerinin ihtiyaçlarına göre ürün deseninde değişiklik yapılabilecek, şekerde, çayda, fındıkta olduğu gibi ekilen bazı ürünlerin ekimalanı daraltılacak hatta tamamen ortadan kaldırılabilecektir.

Süreç içerisinde; destekleme adı altında hazır paraya alıştırılan çiftçinin toprakla olan bağını yitireceği, çiftçiden ziyade mülkiyet sahibi kişilerin bu desteklemelerden yararlanacağı projenin başından itibaren dile getirilmiş, eleştirilmiştir. Girdi fiyatlarının yüksekliği nedeniyle sürekli zarar eden çiftçinin kar elde eder hale dönüştürülmesi mümkün iken, yoksulluk yardımı dahi olamayacak destekleme fiyatlarıyla çiftçi var olan AKP iktidarına bağımlı hale ve oy deposuna dönüştürülmüştür. Geçen yıllariçinde çiftçi bürokrasiye, ülke çok uluslu gıda tekellerinin isteklerine boğdurulmuştur.Yanlış tarım politikaları ile hem üretici hem tüketici mağdur edilmiş, ülke tarımı ve kaynakları bitirilme noktasına getirilmiştir.

Türkiye çiftçisi, yıllar içinde hem desteklemeden yararlanabilmek hem de diğer kurum kuruluşlar nezdinde kendini ifade edebilmenin temel araçlarından biri haline getirilen, bir nevi çiftçi kimlik belgesi niteliğine dönüşen Çiftçi Kayıt Sistemi ve Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesine bağımlı hale getirilmiştir.

Çiftçilerin başvurularını alarak kaydetmeye çalışan İl/İlçe Personeli sabahlara kadar uyumayarak veri girişi yapmak zorunda kalmıştır. Çiftçilerle karşı karşıya gelerek kimi zaman hakarete kimi zaman şiddete maruz kalmıştır. Teknik personel araziden koparılmış, bilgisayar başında saatlerini geçiren büro elemanına dönüştürülmüştür. Mesai dışındaki saatlerde dahi çalışmak zorunda kaldığından ailevi ilişkilerinde dahi sorunlar yaşamıştır. Yıllar süren özverili çalışması neticesinde ise aldığı maaş ise yoksulluk sınırında bir maaştır.

Çiftçiler tarlalarında geçirdikleri zamandan daha uzun zamanı İl/ İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinde geçirmeye başlamıştır. Sistemin düzgün çalışmaması nedeniyle alamadıkları Çiftçi Kayıt Sistem Belgesi nedeniyle kimi zaman desteklemelere başvuruda, kimi zaman bankadan kredi çekerken, kimi zaman Sosyal Güvenlik Kurumu ile olan işlemlerinde, kimi zaman Toprak Mahsulleri Ofisine ürün satışında büyük sıkıntıya girmiştir. Neticede öfkesini ulaşabildiği tek kişi olan taşra personeline yansıtmıştır.

 

2014 yılıkayıtları itibariyle ve büyük reklamlarla geçilen Tarım Bilgi Sistemi ise varolan bu sorunları çığ gibi büyütmüştür. Açıldığı günden bugüne kadar düzgün çalışmayan ve görüldüğü kadarıyla çalışma ihtimali de olmayan Tarım Bilgi Sistemi nedeniyle gerek personele gerekse çiftçilere büyük bir mağduriyet yaşatılmaktadır. O nedenle yetkililere soruyoruz:


Çiftçi Kayıt Sistemi hali hazırda variken, o sistem kadar bile çalışmayan Tarım Bilgi Sistemine neden geçilmiştir?

Bilindiği gibi kayıt sistemleri büyük maliyetler gerektirmektedir. Tarım Bilgi Sistemi ihalesi ne zaman yapılmıştır?

 

İhaleye kaç firma katılmıştır?

 

İhaleyi kaç liraya ya da milyon dolara hangi firma almıştır?

 

İhaleyi alan firmanın sözleşme şartları nelerdir?

 

İhaleyi alan firmanın teknik donanımı nedir? Daha önce hangi kurumların yazılım programlarını hazırlamıştır?

 

Sistemde bulunan uydu görüntülerinin maliyeti ne kadardır? Görüntüler güncel midir? Güncel değil ise sistemde görüntülerin olma amacı nedir?

 

Kayıtların Tapu kayıtları ile entegrasyon halinde olması gerekçe gösterilmekte iken, 2015 kayıtları için deentegrasyon geçerli midir? Yoksa 2014 kayıtları mı aktarılmaktadır? 2014 tapu kayıtları aktarılmakta ise bu sisteme geçiş amacı nedir?

 

Tarım Bilgi Sistemine geçiş için yapılan çalışmada sisteme öngörülen süre kaç yıldır? Kaç yıl süresince kullanılması öngörülmektedir?

 

Tarım Bilgi Sisteminin günlerce çalışmamasının, çalıştığında da düzgün çalışmamasının sebebi nedir?

 

Ve sisteme bağımlı kılınarak mağdur edilen binlerce çiftçi ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı personelinin hesabını hangi yetkilinin vereceği belli midir? Konuya ilişkin inceleme başlatılması düşünülmekte midir? 08.12.2014                                                               

 

 

 TARIM ORKAM SEN

                                                                                                         GENEL MERKEZİ

 

 


   
Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/13 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım