ARTVİN’ İN ÜSTÜ ALTINDAN DEĞERLİDİR

AKP’ nin iktidarda olduğu yıllar süresince, Kamu İhale Mevzuatından sonra Torba yasalarla en çok değişiklik yapılan Ormancılık Mevzuatı ile: Başta enerji, madencilik, turizm olmak üzere birçok sektöre ormanlarımızın tahsis edilmesi sonucu yapılaşmaya açılarak çıkar odaklarına peşkeş çekilmesi kolaylaştırılmıştır.

Ne yazık ki, peşkeş bugün Artvin’in Cerattepe mevkii ile Genya Dağı'nda planlanan madencilik faaliyetleri ile sürüyor. Anayasayı, yasaları, mevzuatı hiçe sayan anlayış ormanlarımızı yandaş şirketlere yağmalatmaya hazırlanıyor.

Oysa bu bölge; Ülkemizin de imzaladığı BERN ve CITES gibi uluslararası anlaşmalar tarafından da özellikleri belirtilen, “korunması gerekli ekosistem değerlerine” sahip olan bir bölgemiz. Ayrıca, farklı koruma statülerine sahip olan Kafkasör Turizm Merkezi, Kent Parkı, Hatila Vadisi Milli Parkı ve Çoruh Nehri Vadisi gibi alanlar da söz konusu bu ruhsat alanının sınırları içerisinde yer alıyor veya yakın çevresinde bulunuyor. Tüm ruhsat alanı ile beraber bu alanlar, dünyanın biyolojik çeşitlilik açısından en zengin ve aynı zamanda tehlike altındaki en önemli 34 Karasal Ekolojik Bölgesi’nden biri olan Kafkasya Sıcak Noktası içerisinde yer alıyor. Avrupa ve Orta Asya’yı içine alan geniş coğrafyadaki en büyük doğal yaşlı orman ekosistemine de yine burada rastlanıyor. Madencilik faaliyetleri başladığı takdirde bölge bu özelliklerini kısa sürede kaybedecek, Dünya üzerinde korumada öncelikli 200 Ekolojik Bölgeden biri ortadan kalkacak ve oluşacak tahribatın telafisi mümkün olmayacak.

Hepimizin gördüğü gibi Artvin Cerattepe' de halk, ormanlarını, toprağını, suyunu ve havasını, kısaca yaşama alanlarını korumak için günlerdir mücadele ediyor. 20 yıldır sürdürülen hukuksal kazanımlara ve mahkemelerin ÇED olumlu raporlarını defalarca iptal etmesine rağmen; Cengiz Holding 3 yıl içerisinde üçüncü defa ÇED Olumlu Raporu hazırlattı ve ne yazık ki bunu da kısa sürede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na onaylattı.

Biliyoruz ki Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü’ nde uzun süredir devam eden kadrolaşmaların nedeni ne yazık ki orman alanları ve kamu arazilerinin daha kolay bir şekilde rant alanı haline dönüşmesini sağlamaktı. Orman Genel Müdürlüğü’nde kadrolaşmanın en hızlı aracı olan Rotasyon uygulaması ile deneyimli personel ülkenin dört bir yanına hukuksuz ve haksız bir şekilde dağıtıldı. Şimdi de Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, Cerattepede’ki maden sahasının yer teslimi ile ilgili evraklarının eksik olmasına rağmen çalışanlarına baskı yapmakta, tüm kamuoyunun gözleri önünde soruşturma açmakta, sürgünle tehdit etmektedir.

Cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde kanunlar bu kadar ayaklar altına alınmamış, yağma talan bu kadar pervasızca sürdürülmemiştir. İktidar, ülkenin dört bir yanında olduğu gibi Artvin’de de halka acımasızca saldırmaktadır.

Ülkenin içinde bulunduğu kaos ortamından bir an önce çıkarılması, tüm katliamların son bulması için; fiili ve meşru mücadele yaşamın her alanında sürdürülmeye devam edilecektir. Artvin’ in üstü altından değerlidir diyerek insan ve doğa katliamlarının son bulması için Artvin’ de direnen halkın yanında olduğumuzu bir kez daha kamuoyuyla paylaşıyoruz. 19/02/2016

                                                                   Merkez Yönetim Kurulu


   
Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/13 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım