YİNE GÖREV ARACINDA KAZA, YİNE GENÇ YAŞTA ÖLÜM

29.11.2016 tarihinde Erzincan İli Kemaliye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personellerinin bulunduğu görev aracı dönüş yolunda kaza yaptı. Sürücünün direksiyon hâkimiyetini kaybetmesi sonucu takla atan araçta bulunan Veteriner hekim Alper TİRYAKİ henüz yirmi altı yaşında hayattan koptu, araçta bulunan iki meslektaşımız ise aldığımız bilgiye göre Erzincan Mengücek Gazi Araştırma Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.

Hepimizi yasa boğan bu kaza nedeniyle meslektaşımız Alper TİRYAKİ’ nin başta ailesi, yakınları ve sevenleri olmak üzere, tüm camiamızın başı sağolsun. Yaralı arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyor en kısa zamanda sağlıklarına kavuşmalarını diliyoruz.

Son zamanlarda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarımsal faaliyetlerden çok göreve çıkan meslektaşlarımızın uğradığı saldırılar, görev araçlarında yaşanan kazalar ve ne yazık ki ölüm haberleriyle gündeme gelmekte. Her ölümde ihmaller zinciri gözler önünde olmasına rağmen, tedbir almak yerine kader denilerek geçiştirilmektedir.

Tasarruf tedbirleri adı altında araç satın almak yerine; ihale usulüyle araç kiralama yoluna gidilmesi ekonomik olarak daha pahalıya mal olmasına, kamu kaynaklarının heba edilmesine yol açtığı gibi diğer sorunları ve acıları da beraberinde getirmiştir. Araçlar kimi zaman şoförleri ile kimi zaman şoförsüz kiralanmış, şoförlerin tecrübesi, tahsili, yeterliliği tamamen ihaleyi kazanan firmanın insafına bırakılmıştır. Şoförsüz kiralanan araçlarda ise arazide görev yapan personel, hem arazi görevini yerine getirmek hem de ulaşımını kendi sağlamak zorunda kalmıştır. Bakanlığın bu uygulamasıyla iki kişinin yapması gereken işi tek personel yapar duruma getirilmiştir. Fiilen arazide görev yapan bir Bakanlığın personeli için gerekli tedbirleri alması, personel güvenliğinin sağlanması, modeli 5 yılı geçmeyen arazi araçlarının temin edilmesi, kiralanan araçlar için birilerine peşkeş çekilen kamu kaynaklarının,  satın alınacak kurum araçlarına harcanması, şoför kadrosunda görev yapan personel dışında görev araçlarının kullanımının durdurulması ve yine kurum şoförlerine belli takvimler aralığında hizmet içi eğitim düzenlenmesi ne kadar zor yapılabilecek şeylerdir ki bunca meslektaşımız ölürken yetkililer uyumaya devam etmektedir.

Daha önce de söyledik, duymak istemeyen, sorumluluk almayanlara karşın yüksek sesle söylemeye devam edeceğiz.

Hepimizi büyük üzüntüye boğan bu kaza ne ilkti, ne de (tedbir alınmadığı sürece) son olacak. Can güvenliğimiz başta olmak üzere; çalışma şartlarımızın ve maaşlarımızın iyileştirilmesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının asli görevidir. Başka acılar yaşanmaması için; Bakanlık teşkilatlarında kullanılan araçlar acilen yenilenmeli, kurumlardaki şoför kadrosu ve şoför eksikliği giderilmelidir. Teknik personele kurum araçlarını kullandırma uygulamasına derhal son verilmelidir. İnsana yakışır çalışma koşulları sağlanmalı, sorumlular hakkında yasal işlem yapılmalıdır. 30/11/2016

                                                                                       

                                                                                                   TARIM ORKAM SEN

MERKEZ YÖNETİM KURULU

   
Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/13 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım