BARIŞI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ!
Siyasi iktidar düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik saldırılarına devam ediyor. Ortadoğu’daki yangına benzin döken AKP politikalarını eleştiren herkes bu baskıdan nasibini alıyor. Türk Tabipleri Birliği (TTB) yönetiminin “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” başlıklı basın metni gerekçesiyle gözaltına alınmasının ardından, bugün de Genel Başkanımız Hamit KURT, sosyal medyadaki TTB’yi destekleyen mesajları paylaşması gerekçe gösterilerek gözaltına alınmıştır.
Buradan bir kez daha sesleniyoruz! Tüm baskılara rağmen BARIŞ’ı savunmaya mecburuz ve buna devam edeceğiz. Ortadoğu’daki yangının ülkemize sıçramasını engellemek için, daha fazla kan ve gözyaşına dayanacak gücümüz kalmadığı için, insan yaşamından, emekten yana olduğumuz için BARIŞ’ı savunmaya mecburuz!
BARIŞ talebini dile getiren Odaların, Sivil Toplum Örgütlerinin, Sendikaların, Derneklerin, tüm muhalif kesimlerin sesi teröristlikle suçlanarak kısılmaya çalışılıyor. BARIŞ’ı savunmak suç değildir ve suç olamaz. Daha dün Anayasa Mahkemesinin Sosyal medya paylaşımı nedeniyle yerel mahkemenin verdiği cezayı bozan kararı Resmi Gazetede yayınlandı.  Kararda; “ Anayasa’nın 26. Maddesinde yer alan ifade özgürlüğünün demokratik bir toplumun zorunlu temellerinden olduğunu, toplumun ilerlemesi ve her bireyin gelişmesi için gerekli temel şartlardan birini oluşturduğu”  ifade edilmiştir. AYM (Anayasa Mahkemesi), AİHM’in (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) ilgili kararlarına da atıfta bulunulmuş ve ifade özgürlüğünün Anayasal güvence altında olduğunun altı çizilmiştir. 
AYM’nin ve AİHM’nin ilgili kararlarına rağmen temel hak ve özgürlüklerden olan ifade özgürlüğüne yönelik bu saldırılar açıktan hukukun çiğnenmesidir. Hala ortada bir “anayasa” var ise bu baskılara bir an evvel son verilmelidir.
Bir emek örgütü olan sendikamız emekçilerin hak ve özgürlüklerini korumak ve geliştirmek üzere kuruludur. Bugün savaş demek emekçiler üzerinde yıkım, yoksulluk ve ölüm demektir. Sendika olarak bunu haykırmak en tabii görevimiz ve varlık sebebimizdir. Sendika Genel Başkanımızın da tek suçu bunu dile getirmek ve paylaşmak olmuştur.
Bir an evvel bu saldırılara son verilerek, başta Genel Başkanımız Hamit Kurt olmak üzere BARIŞ talebini dile getirdiği için gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalıdır.
Tarih, savaştan beslenenleri değil, Barışı savunanları haklı çıkarmıştır.02.02.2018
    
  
       TARIM ORKAM-SEN 
MERKEZ YÖNETİM KURULU
 
   
Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/13 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım