BİLGİLENDİRME

MESLEK LİSELERİNDE GEÇEN EĞİTİM VE STAJ SÜRELERİ İLE İLGİLİ DURUM HAKKINDA BİLGİLENDİRME

 

5 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile yapılan değişiklikler kimi sitelerde emeklilik yaşında düzenleme olarak değerlendirilmiştir. Emeklilik yaşında değişiklik olarak değerlendirilen 5. Madde ile “Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğin “sigortalılığın başlangıcı ve bildirim yükümlülüğüne dair 11. Maddede değişiklik yapılmıştır.

Söz konusu yapılan değişiklik  ile mesleki eğitimin yanı sıra teknik eğitim ibaresi eklenmiş ve stajın yanı sıra tamamlayıcı eğitim, alan eğitimi ve bursiyerlik de eklenmiştir.  Ayrıca askeriyeye bağlı komutanlıklar adına okuyan askeri öğrencilerin lise eğitimlerindeki staj süreleri ve bildirimine dair düzenleme yapılmıştır.

Emeklilik yaşında değişiklik olarak yorumlanan madde bildirim yükümlülüğüne yönelik olup emeklilik hakkı ile ilgili herhangi bir kanun değişikliği bulunmamaktadır.

Kimi sitelerde emeklilik yaşının değiştiğine dair çıkan haberler üzerine SGK tarafından internet sitesinde 09.01.2018 tarihinde açıklama yapılmıştır. Açıklamada Yönetmelik değişikliğinin stajyer veya öğrencilerin sigortalılık başlangıcı ya da emeklilik yaşının hesaplanmasına yönelik herhangi bir değişiklik getirmediği, sigortalılık başlangıcı ya da emeklilik yaşının hesaplanması dahil sosyal güvenlik haklarının ancak kanunla düzenlenebileceği” açıkça belirtilmiştir.

* * * * * * * *
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI

Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü çalışanı üyemiz Taner CAN’ın vefatını büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Emeklerini asla unutmayacağımız yoldaşımıza rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

TARIM ORKAM-SEN

MERKEZ YÜRÜTME KURULU

* * * * * * * *
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI

Hakkari İl Temsilciliği Üyemiz/ Yoldaşımız Mustafa ÖZKAN’ın vefatını büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Emeklerini asla unutmayacağımız yoldaşımıza rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

TARIM ORKAM-SEN

MERKEZ YÜRÜTME KURULU

* * * * * * * *