DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNÜ ÇEVRE YAĞMASIYLA KARŞILIYORUZ!


        Kapitalist yağma düzeni tüm tarihi birikimleri olduğu gibi doğal varlıklarımızı talan ederek yok etmeye devam ediyor. 5 Ekim Dünya Çevre Gününü ormanlarımızın, suyumuzun, doğal yaşam alanlarımızın saldırı altında olduğu bir dönemde karşılıyoruz. Son yıllarda Meclisten çıkarılan yasalarla milli parklar, doğal sitler, yaban hayatı koruma sahaları enerji ve maden tekellerinin hedefi haline getirilmiştir.

        Kamuoyunda 2 B olarak bilinen ve orman vasfını yitirmiş orman alanlarının satışını öngeren yasal düzenleme geçtiğimiz aylarda mecliste kabul edilerek yasalaşmıştı. Yapılan düzenlemeyle ‘orman olarak muhafazasında ilim vefen bakımından yarar görülmeyen yerlerin’ satışı da öngörülmektedir. Bu düzenleme Orman alanlarımıza yönelik tarihin en kapsamlı ve ciddi saldırısıdır.

        Ülkemizin dört bir yanında yapımı planlanan HES projeleri ile termik santrallerle, nükleer santrallerle sularımız, derelerimiz pazarlanmak istenmektedir. Yapılması halinde telafisi mümkün olmayan sorunları ortaya çıkaracak olan bu projeler ile yaşam alanlarımız yok edilmek istenmektedir.

        Bilim insanlarının, çevre örgütlerinin ve ülkenin dört biryanında yaşam alanlarını savunan halkımızın tüm uyarı ve mücadelelerine rağmen AKP hükümeti çevreye yönelik yıkıcı politikalardaki ısrarını sürdürmektedir.Bugünlerde mecliste doğal yaşam alanlarımızın sermayeye peşkeş çekilebilmesi için yeni bir yasal düzenleme daha yapılmaktadır. ‘Tabiatı ve Biyolojik çeşitliliği koruma yasa’ tasarısı TBMM çevre komisyonunda görüşülmeye devam ediliyor. Tasarının yasalaşması halinde koruma altındaki tüm alanlar şirketlerin hizmetine açılmış olacak, doğal sit kararları iptal edilebilecek,milli parklar bile yatırım amaçlı şirketlere ‘üstün kamu yararı’ gerekçesiyle tahsis edilebilecek.

        Doğal yaşam alanlarımıza yönelik bunca kapsamlı saldırıya karşı çevre mücadelesi de büyüyerek devam ediyor. Ülkemizin dört bir yanında çevre hareketlerinin yarattığı etkiden olsa gerek AKP hükümeti mücadele eden kesimlere yönelik saldırganlaşarak ‘bir avuç çapulcu’, ‘bir takım çevreci tipler’gibi ifadeler kullanmaktan geri durmuyor. Bu nedenle yaşanabilir bir çevre için mücadele etmekten başkacada yol yoktur. Bu saldırıları bertaraf edene dek de 5 Haziran mücadele günü olmaya devam edecektir. 05 /06/ 2012

 

          TARIM ORKAM-SEN

            GENEL MERKEZİ

Facebook'ta Paylaş

Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/13 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım