SINIRLANDIRMA VE YANGIN TAZMİNATLARIMIZ İÇİN İMZA KAMPANYASI


              Bilindiği gibi Orman Genel Müdürlüğünde ormancı çalışanlar 2012 yılı sonuna kadar “Sınırlandırma ve Yangın Tazminatı” almaktaydılar. AKP Hükümetinin bu hakkın gaspedilmesi için çıkardığı 666 sayılı K.H.K.’nin bazı hükümlerinin iptali ile bundan sonra da ormancı çalışanların bu haktan yararlanmaları yönünde hukuki ve yasal bir engel bulunmamaktadır.

Sorunun çözümü için bugüne kadar yaptığımız girişimler Orman Genel Müdürlüğünce oyalama sürecine dönüştürülmüştür. Ayrıca yine bu kapsamda gasp edilmek istenen fazla çalışma ücretlerinin de ödenmesinde hiçbir engel bulunmamaktadır. Birçok Bakanlık bu konuda yeni düzenlemeler yaparken Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğünün fazla çalışma ücretlerinin ödenmesi içinde bir çalışması bulunmamaktadır.

 Bu kapsamda, aşağıdaki eylem ve etkinliklerin hayata geçirilmesi önemlidir.

           

1-Yazımız ekinde örneğini gönderdiğimiz imza kampanyasının 8-12 Temmuz 2013 tarihlerinde orman işyerlerinde yaygın toplanması,

 

            2-Toplanan imzaların 12 Temmuz 2013 tarihinde, mümkün olan yerlerde bölge müdürlükleri ya da postahaneler önünde KESK Şubeler Platformunun desteğini de alarak basın açıklamaları yapılarak genel merkezimize gönderilmesi,

 

            3- 16 Temmuz 2013 tarihinde kampanya boyunca toplanan imzalar Genel Merkezimizce Orman Genel Müdürlüğüne kitlesel bir basın açıklamasıyla teslim edilecektir.


 

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

Bilindiği gibi Orman Genel Müdürlüğünde hizmet üreten ormancı çalışanlar 2012 yılının sonuna kadar ‘Yangın ve Sınırlandırma’ tazminatı almaktaydılar. 2 Kasım 2011 tarihinde çıkartılan 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile bu hakları gasp edilmişti. Ancak Anayasa Mahkemesi 2012 yılında iptal için yapılan başvuruyu inceleyerek, 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin bazı hükümlerini anayasaya aykırılık ve 6223 sayılı Yetki Kanunu kapsamında olmadığı gerekçesiyle iptal etti. Yani bu iptal sonucu ormancı çalışanlar ‘Yangın ve Sınırlandırma’ tazminatından faydalanmaya devam etmeleri gerekirken Orman Genel Müdürlüğünün takdiri sonucu 24 saat esasına göre çalışan emekçiler bu haktan mahrum edilmiştir.Buna ek olarak bazı kurumlara Bakanlar Kurulu Kararı ile Fazla Çalışma Ücreti ödenmesine karar verirken (2/B satışında görevli personele) 2/B uygulamaların yapan ve 24 saat esasına göre çalışan Orman  ve Su İşleri Bakanlığı çalışanları mağdur edilmiştir. Bu durumda yangın ve sınırlandırma tazminatlarının ödenmesinde hukuki ve yasal bir engel bulunmamaktadır. Zor şartlar altında fedakarca çalışan ormancı çalışanlar olarak emeğimizin karşılığı olan ‘yangın ve sınırlandırma tazminatı’ ile ‘fazla çalışma ücretlerimizin’ ödenmesi ve mağduriyetimizin giderilmesi için Genel Müdürlüğümüz tarafından bir çalışmanın yapıldığı yönündeki ifadelere rağmen 7. Aya gelmemize rağmen bir sonuç alınamaması manidardır. Ormancı çalışanların bu mağduriyetlerinin giderilmesi için sonuç alıcı çalışmaların yapılmasını talep etmekteyiz.

 

ADI SOYADI :                                                          İMZA              :

 

 

 

 

 

 

Facebook'ta Paylaş

Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/13 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım