ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI ÖNÜNDE EYLEMDEYDİK.


"Yangın ve Sınırlandırma Tazminatı" ile "Fazla Çalışma Ücretlerinin"ödenmesi için yürüttüğümüz kampanya boyu topladığımız imzaları Orman Genel Müdürlüğüne basın açıklaması yaparak teslim ettik.

 

BASINA VE KAMUOYUNA

 

ORMANLARA YAĞMA, ÇALIŞANA SÜRGÜN VE HAK GASPI!

 

Ormanlarımız, sularımız, doğal yaşam alanlarımız sermayenin kar hırsı uğruna kapsamlı bir saldırı dalgası altında. Son yıllarda Hükümetin yaptığı yasal düzenlemeler ve yönetmelikler ile (Maden yasası, Turizmi teşvik yasası, Mera yasası, 2-B düzenlemesi, vb.) orman alanlarımıza yönelik çok ciddi tehditleri içermektedir. Öncesi bir yana son olarak, Ankara’da Atatürk Orman Çiftliğine yönelik yağmalama girişimleri, İstanbul’da Fatih ormanlarının imara açılması girişimleri, Van’ın Erciş ilçesinde Toki konutları yapımı için orman alanlarının hedefe konması yağma ve talanın boyutunu göstermeye yetmektedir.

 

Ormanlarımız ve doğal yaşam alanlarımız alabildiğine yağmalanırken, işkolumuz çalışanları da her geçen gün daha kötü çalışma koşullarına mahkum edilmektedir. Tüm uyarı ve girişimlerimize rağmen, alt yapısı oluşturulmadan, sosyal ve maddi boyutları göz önüne alınmadan çıkartılan atama yönetmeliği ile binlerce Orman Muhafaza Memuru adeta sürgüne tabi tutularak mağdur edilmişlerdir. Çalışma yaşamının temel değerleriyle çelişen hukuka ve yasalara aykırı olan ama en önemlisi de gayri insani olan bu uygulamaya karşı hukuksal ve demokratik yollarla mücadele etmeye devam edeceğiz.

 

SINIRLANDIRMA VE YANGIN TAZMİNATLARIMIZ GASP EDİLEMEZ!

Bilindiği gibi Orman Genel Müdürlüğünde hizmet üreten ormancı çalışanlar 2012 yılının sonuna kadar ‘Yangın ve Sınırlandırma’ tazminatı almaktaydılar. 2 Kasım 2011 tarihinde çıkartılan 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile bu hakları gasp edilmişti. Ancak Anayasa Mahkemesi 2012 yılında iptal için yapılan başvuruyu inceleyerek, 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin bazı hükümlerini anayasaya aykırılık ve 6223 sayılı Yetki Kanunu kapsamında olmadığı gerekçesiyle iptal etti. Yani bu iptal sonucu ormancı çalışanlar ‘Yangın ve Sınırlandırma’ tazminatından faydalanmaya devam etmeleri gerekirken Orman Genel Müdürlüğünün takdiri sonucu 24 saat esasına göre çalışan emekçiler bu haktan mahrum edilmiştir. Buna ek olarak bazı kurumlara Bakanlar Kurulu Kararı ile Fazla Çalışma Ücreti ödenmesine karar verirken (2/B satışında görevli personele) 2/B uygulamaların yapan ve 24 saat esasına göre çalışan Orman ve Su İşleri Bakanlığı çalışanları mağdur edilmiştir.

Bu durumda yangın ve sınırlandırma tazminatlarının ödenmesinde hukuki ve yasal bir engel bulunmamaktadır. Zor şartlar altında fedakarca çalışan ormancı çalışanlar olarak emeğimizin karşılığı olan ‘yangın ve sınırlandırma tazminatı’ ile ‘fazla çalışma ücretlerimizin’ ödenmesi ve mağduriyetimizin giderilmesi için Genel Müdürlüğümüz tarafından bir çalışmanın yapıldığı yönündeki ifadelere rağmen 7. Aya gelmemize rağmen bir sonuç alınamaması manidardır. Ormancı çalışanların bu mağduriyetlerinin giderilmesi için sonuç alıcı çalışmaların bir an önce yapılması gerekmektedir.

 

Bugün taleplerimizin yerine getirilmesi için işyerlerinde topladığımız imzaları Orman Genel Müdürlüğüne iletiyoruz. Buradan bir kez daha hem ormanlarımızın yağmalanmasına ve talan edilmesine karşı, hem de ormancı çalışanların haklarının gasp edilmesine karşı mücadeleye kararlılıkla devam edeceğimizi ifade ediyoruz. 16.07.2013

 

YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ!

YAŞASIN KESK

YAŞASIN TARIM ORKAM-SEN

TARIM ORKAM-SEN

   GENEL MERKEZİ

 

                                  

                                                                           

Facebook'ta Paylaş

Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/13 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım