ROJOVA KATLİAMINI KINIYORUZ!


Bir yılı aşkın bir süredir Suriye’de yaşanan iç savaş ve sivil halka yönelik katliamlar artarak devam etmektedir. El Kaide uzantılı silahlı çeteler eliyle gerçekleştirilen katliamlara her gün bir yenisi eklenmektedir. Son birkaç gün içinde El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi tarafından Kürtlerin yaygın olarak yaşadığı Rojava’da çoğunluğu kadın ve çocuk olan 100’e yakın sivil katledilmiş, yüzlercesi rehin alınmıştır.

Suriye’de devam etmekte olan iç savaşta yaşanan katliamlarda sadece Esad güçlerini, Mısır`da ise sadece Müslüman Kardeşlere yönelik saldırıları kınayan AKP iktidarının Rojava`da kadın ve çocuk demeden Kürtleri hedef alan insanlık dramı karşısında sessizliğini sürdürmesi manidardır. Kadın ve çocukların acımasızca katledildiği Rojava'ya insanı yardım malzemesi taşıyan tırların bile geçişine izin verilmemesi AKP Hükümetinin adı geçen çeteci güçleri desteklediği, koruduğu ve yönlendirdiği iddialarının gerçekliğine işaret etmektedir.

AKP iktidarının bu insalık dışı tutumu ülkemizde devam eden barış ve çözüm süreci konusundaki samimiyetine dair ciddi kuşkuları da güçlendirmektedir. Bu nedenle AKP hükümetinin yardımıyla Suriye’ye yönelik başlatılmak istenen emperyalist, gerici kuşatmaya karşı bölgenin farklı milliyetlerden halkları arasında yaratılmak istenen düşmanlık politikalarına karşı somut tutum almak, bugün en acil ihtiyaç haline gelmiştir. Suriye’de yaşanan, emperyalist güçler ve ‘yeni Osmanlıcılık’ hayalleri peşinde koşan AKP iktidarı tarafından derinleştirilmesine çalışılan iç savaşın bedelini, her zaman olduğu gibi kadın ve çocukların ağırlıklı olduğu sivil halka ödettirilmek istenmesi kabul edilemez. 

Suriye’nin geleceğine emperyalistler ya da Esad rejimi değil, hiçbir baskı ve yönlendirme altında kalmadan Suriye’de yaşayan halklar karar vermelidir.  Halklar er ya da geç Halepçe’nin, Roboski’nin, Rojava’nın ve diğer tüm katliamların hesabını soracak, birlikte yaşama iradesini göstereceklerdir.

KESK olarak Suriye’de emperyalist müdahaleler sonucunda derinleşen savaş boyunca sivillere yönelik olarak gerçekleştirilen tüm katliamları ve son olarak Rojava’da yaşanan katliamı bir kez daha kınıyor, halkın özgür iradesine yönelik olarak gerçekleştirilen her türlü saldırının karşında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. 

                                                                      Yürütme Kurulu

Facebook'ta Paylaş

Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/13 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım