HES’ler Durdurulmalı, Doğanın Talan Edilmesine Son Verilmelidir!


HES’ler Durdurulmalı,Doğanın Talan Edilmesine Son Verilmelidir!

Per, 28 Ağustos 2014

Bilindiği üzere, 24Ağustos 2014 tarihinde, Botan Çayı üzerinde bulunan Alkumru Barajı’ndan dereyatağına yüksek miktarda su bırakılmasından habersiz piknik yapan yöre halkı,kaçmaya dahi fırsat bulamadan onlarcası su akımına kapılmış ve altıvatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

İhmaller dizisi vehükümetin HES’lerde ısrarının sonucu olarak meydana gelen ve siyasal gündeminyoğunluğu içerisinde geçiştirilmeye ve unutturulmaya çalışılan bu facia açıkçabir katliamdır.

LİMAK adlı holding tarafından yapılanaçıklamalar ile hükümetin açıklamaları neredeyse ölen vatandaşlarımızı facianınsorumlusu ilan etmektedir. Oysa, tatil olan Pazar günü Botan Çayı etrafındapiknik yapan yüzlerce insanın görülmemesi ve suyun tribünlenmesi durumundataşacağının, dolaysıyla insanların su akımına kapılacağının bilinmemesi akılalır bir durum değildir.

Kaldı ki,  Eylül 2011’de de AlkumruBarajı’nın tirbünlerinin 3’ünün birden üretime geçerek suların anidenyükselmesi sonucunda, bölgede piknik yapanlardan 2’si çocuk 3 kişi hayatınıkaybetmişti. Bu olaydan sonra yapılan incelemeler sonucunda;  ani susalınmaması gerektiği, ikaz levhalarının sayısının ve sirenle erken uyarısisteminin yetersiz olduğu, sirenin baraj bölgesinin her tarafından duyulmadığıve tehlikeli alanların tel örgü ile çevrilmesi gerektiği gibi uyarılaryapılmıştı.

Ancak bölge halkıtarafından piknik alanı ve çobanların sürülerini geçirdiği bir güzergâh olarakyaygın şekilde kullanılan bölgede baraj işletmecisi LİMAK holdingin ve hükümetinilk kazadan sonra da hiç bir önlem almadığı anlaşılmaktadır. Çünkü sermaye veAKP için insan değil para her şeyden önemlidir!

AKP hükümetinin vesermayenin doğayı ve insanı kâr aracı görmeye devam ettiği açıktır. HES’lereson verilmediği sürece bu tür faciaları yaşamaya devam edeceğiz. Her faciadansonra AKP’li Bakanlar, yetkililer bizleri suçlayacak, piknik yapmamızıyasaklamak isteyecekler. Yeteri kadar önlem alındığını, ancak insanlarınbunlara uymadığını iddia edecekler. Olayın soruşturulduğunu ve gereğininyapılacağını söyleyecekler.  Doğamızı, sularımızı, kaynaklarımızıkirletmeye devam edecekler… Özelleştirmedik bir kamu hizmeti, satılmadık birdoğa parçası bırakmamak için gece gündüz uyumadan uğraşıp duracaklar…Köyümüzden geçen suyu şişeleyip satacak, kalanına baraj yapacaklar. Vetaşırılan su bedenlerimize kefen olacak…

Artık yeter diyoruz.Bu facialar kader değil, uygulanan politikaların sonucudur. Siirt’te yaşananyeni bir Soma’dır!

HES’ler durdurulmalı,doğanın talan edilmesine son verilmelidir.

Yaşamını yitiren vatandaşlarımızın ailelerineve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz. Etkin ve bağımsız soruşturmayürütülmeli, ihmali olan yetkililer yargılanmalıdır.

KESK Yürütme Kurulu

Facebook'ta Paylaş

Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/13 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım