İŞ CİNAYETİ BASIN AÇIKLAMASI


BASINA VE KAMUOYUNA

Para kazanmanın en büyük hırsa döndüğü, çalışanların güvenlik ve sağlığının hiçe sayıldığı, bu konuda yapılması gereken yatırımların şirketler açısından karı düşüren gereksiz bir masraf olarak algılandığı, AKP hükümetlerince dün olduğu gibi bugün de yasal düzenlemelerin ve denetimlerin yapılmadığı ülkemizde, iş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Ülkemiz, iş cinayetlerinde Avrupa birinciliğini, Hindistan ve Rusyadan sonra dünya üçüncülüğünü sürdürürken,  2012’ de 878 olan can kaybı, 2013 te 1235’ in üzerine çıkmış, 2014 yılının ilk sekiz ayında ise iş cinayetlerinde yaklaşık 1270 işçi hayatını kaybetmiştir.

Çok değil, daha dört aydan kısa bir süre önce Soma katliamında 301 madenciyi toprağa verdik. Maden faciasının ardından AKP hükümetince verilen sözler ve çıkarılacak yasalar ise kısa süre içinde unutuldu veya unutturuldu. İş kazalarında ölen işçilerin haberleri günlük yaşamın parçası haline dönüştürüldü ve sıradanlaştırıldı.

Pek mühim politik gündemlerimiz, günlük iş ve meşgalelerimiz, korkularımız arasında bizler üç maymunu oynarken,  Adalet Arayan İşçi Aileleri her ayın ilk pazar günü İstiklal Caddesi Galatasaray Meydanı’nda Vicdan ve Adalet Nöbeti tutarak yok olup giden hayatların sesi olmaya çalışıyor.İş cinayetleri, kader oldukları, fıtratta bulundukları için değil; iş cinayetlerinin sorumluları hiçbir zaman yargılanmayıp ceza almadıkları için dur durak bilmeden devam ediyor. 

Ne yazık ki son iş kazası da; 01.09.2014 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Yenimahalle yerleşkesi içine yapılmakta olan Ankara Gıda Kontrol Laboratuvarı inşaat  sahası içerisinde yaşanmıştır. İnşaatta gece bekçiliği yapan Hüseyin SAYA adlı işçi kardeşimiz, ASKİ` ye ait pis su kanalı üzerinde yer alan beton kapağın kırılması sonucu oluşan yaklaşık 4 m. derinliğindeki çukura düşmüş ve kayan toprağın altında kalarak yaşamını yitirmiştir.

Her gün ülkemizin farklı yerlerinde, yeterli mühendislik hizmeti almaksızın inşaa edilen metro, tünel, kanalizasyon gibi çizgisel mühendislik yapılardan kaynaklı kazaların meydana geldiği görülmektedir.

Yaşanan son facia da bunun örneklerinden biri olup, söz konusu "kazaların" her yurttaşımızın günlük yaşamında meydana gelebilecek sıradan bir olay haline dönüşmüş olduğunu göstermektedir.

Ülkemizde son yıllarda hemen her alanda uygulamaya geçirilen Taşeron sistem bu faciaların gün geçtikçe artmasını sağlamakta olup, bu konuda ısrar edilmesi iş cinayetlerini artırmaktan ve işçilerin canları pahasına,  birilerinin ceplerinin dolmasından başka bir işe yaramayacaktır. Bu nedenle Kamu başta olmak üzere tüm sektörlerde Taşeron uygulamasını yasaklayıcı yasal önlemler alınmalıdır ve derhal uygulamaya geçilmelidir.

Buradan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkileri başta olmak üzere; Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Valiliğini sorumlular hakkında işlem yapmaya ve yargı önünde hesap vermeye çağırıyoruz.

Ve Yıllardır söyledik, yine söylüyoruz. Taşeron çalışma sistemi ile daha da artan iş cinayetlerinin son bulması için bu vicdansızlık ve adaletsizlik çemberini kırmalıyız. Kırmalıyız ki hayatını idame ettirmek için çalışan emekçi, ekmeğinin bedelini hayatıyla ödemesin. Kırmalıyız ki iş dönüşü babasını, anasını, kardeşini, çocuğunu bekleyenlerin boynu bükük kalmasın.       

 

                                                                                                     TARIM ORKAM SEN ANKARA ŞUBE

 

Facebook'ta Paylaş

Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/13 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım