SENDİKAMIZIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ


SENDİKAMIZIN KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ!

ADİL, EŞİTVE ÖZGÜR YARINLARA

 

Kurulduğu günden bu yana sadece üyelerimizin değil, tüm emekçilerin ve de tüm toplumun ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel ve demokratik haklarını savunan Sendikamız TARIM ORKAM-SEN bir mücadele yılını daha geride bıraktı.

Dünyadaki ve Ülkemizdeki mücadele geleneğinden gelen birikimler üzerine kurulu sendikamız, her türlü baskı, sürgün, soruşturma politikalarına rağmen dimdik ayakta durmayı başarmış, mücadelesini büyüterek sürdürmüştür.

1990’lı yılların başlarında Tarım-Sen, Orkam-Sen, Tüm Gıda-Sen ve Tarım Gıda-Sen ile başlattığımız mücadelemiz, 05 Eylül 2001 tarihinden itibaren TARIM ORKAM-SEN çatısı altında birleşerek devam etmiştir.

Sendikal ve demokratik hak ve özgürlükler mücadelesinde, grev ve toplu sözleşme hakkımız en temel talebimiz olmuştur. Sahte sendika yasasında yapılan düzenlemeler ile Toplu Sözleşme hakkı komedyaya dönüştürülmüş, sarı sendika ile birlikte oynanan bu komedya sonucudur ki, ilk defa bu yıl çalışanlar Temmuz ayında zam alamamış, aynı zamanda enflasyon farkından yoksun bırakılmışlardır. Grev hakkı ise bir dizi düzenleme ile kullanılamaz hale getirilmek istenmiştir.

Kendi demokrasisini oluşturan iktidar, militarist güçleri kendine göre yeniden tasarlamış akabinde sağlığı, eğitimi, yargıyı kendine göre şekillendirmiştir. Tarım, hayvancılık ve ormancılık bitirilme noktasına getirilirken, orman, mera ve zeytin alanları Kentsel dönüşüm yerleri olarak belirlenerek, özel sektöre peşkeş çekilmektedir. Giderek artan çevre sorunları ile doğal yaşam alanları yok edilmekte, Ülkemiz doğası Termik, Nükleer, Hidro Elektrik Santralleri, Barajlar, Kalekollar ile her geçen gün biraz daha savaş arenasına çevrilerek yaşanmaz kılınmaktadır.

Özelleştirmeler sonucunda taşeron çalıştırmayı bir politika haline getiren iktidar, işçi sağlığı ve işçi güvenliğini önemsemeyen bir tutum sonucunda başta Soma’da olmak üzere yüzlerce emekçinin yaşamını yitirmesinin en büyük sorumlusu olmuştur.

Ortadoğu’da yaşanan emperyalist savaş Gazze’de, Rojava’da, Şengal’de, Musul’da, Kerkük’te yaşayan Sünni, Şii, Ezidi, Hristiyan inançlarındaki Türkmen, Kürt, Arap, Süryani birçok halkın acı çekmesine, yaşamlarını yitirmesine, zorunlu göç ederek topraklarından kopmasına neden olmaktadır. Emperyalist güçler ve mevcut iktidar bu savaşı seyretmekle kalmayıp, aynı zamanda açık-gizli destekçisi olmaktan geri durmamaktadırlar.

Kamu emekçilerinin eşit, özgür, onurlu ve insanca bir yaşam için demokratik Türkiye özlemi ve mücadelesi hala sürdürülmektedir. Bu onurlu ve haklı mücadelede emeği geçen üyelerimizden yöneticilerimize kadar tüm arkadaşlarımıza bir kez daha teşekkür etmeyi borç biliyoruz.

  TARIMORKAM-SEN olarak; dostlarımızla omuz omuza neo-liberal saldırganlığa ve tüm gerici kuşatmalara karşı emeğin, eşitliğin, özgürlüğün ve barışın Türkiye’sini kurma mücadelemizi başarana kadar sürdüreceğimizi kuruluş yıl dönümümüz vesilesiyle bir kez daha kamuoyuna ilan ediyoruz. 

 

YAŞASIN TARIM ORKAM-SEN!

YAŞASIN KESK!

 

 

                                                                                  TARIM ORKAM SEN

                                                                             MERKEZ YÖNETİM KURULU

Facebook'ta Paylaş

Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/13 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım