ÇALIŞANLAR ARASINDAKİ EŞİTSİZLİKLERE HAYIR!


ÇALIŞANLAR ARASINDAKİEŞİTSİZLİKLERE HAYIR!

30Ağustos tarihinde Erzurum 6. DoğuAnadolu Tarım Fuarının açılışında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı VedatMİRMAHMUTOĞULLARI’nın Tar-gel Personelini kastederek "Sokaklardadolaştığınız günleri unutmayınız. Sizi biz işe aldık. Yardımcı Doçent maaşıalıyorsunuz, halinize şükredin" söylemi sadece bir söylem değil aynızamanda bir zihniyetin dışa vurumudur. Dolaysıyla bu sözün sadece Tar-GelPersoneline değil tüm çalışanlara söylenmiş olduğunu kabul ediyoruz. Aslındasöylenen bu cümle bir bütün olarak hem AKP iktidarının hem de üst düzeybürokratların bakışını özetlemektedir.

Önceliklebir ülkede üniversite eğitimi almış insanlar gerek atanamayan öğretmenler,gerek mühendisler, veterinerler ve diğer tüm meslek grupları işsiz olaraksokaklarda dolaşıyorsa bu onların değil devletin ayıbıdır. İşe alınan insanlar çalışmalarıve hizmet üretmeleri için değil de birilerinin hatırına ya da öylesine hayıriçin işe alınıyorsa bu da devletin eksikliğidir. Yok, eğer KPSS denensınavla  "bileğinin hakkıyla” hakederek işe giren ve Tarmsal Araştırma ve Geliştirme denen“ ucube projeyle” altyapısı, binası, aracı, teknik donanımı olmadançalışan-çalıştırılan Tar-Gel personelinden bahsediliyorsa bu iki kere ayıptır.

Çalışanlarıişsizlikle korkutmak, asgari ücretle terbiye etmeye çalışmak sadece Sayın MİRMAHMUTOĞULLARI’na özgü değildir.Çalışanlar arasında farklılıklar yaratmak bu farklılıklar üzerinden yan yanagelişleri engellemeye çalışmak ve çalışanları işsizlikle korkutmak yönetenlerinhepsinin başvurduğu yöntemdir. Sözleşmeli olarak çalışmanın ön koşul olarakbelirleyici olduğu Tar-Gel Projesi, çıkarılan KHK’ler ile çalışanlarınınkadroya geçirilmesi içinden çıkılmaz birduruma düşmüş ve bu proje uygulanma olanağını tamamen kaybetmiştir. “Tar-Gel Projesinin iyidüşünülmüş ancak iyi planlanmamış bir proje olduğunu” itiraf ederek neticede buprojenin sağlıklı çalışmadığını beyan eden ama buna rağmen tüm aksaklığınsorumluluğunu Tar-Gel personeline yıkmaya çalışan zihniyeti kabul etmiyoruz ve kınıyoruz.

BizTarım Orkam Sen olarak dün olduğu gibi bu gün de “eşit işe eşit ücret” ilkesinisavunduğumuzu,  başta Tar-Gel personeliolmak üzere tüm emekçilerin din, dil, inanç siyaset farklılığı gözetmeden hakve hukuklarını savunacağımızı ve takipçisi olacağımızı Tar-Gel personeline, tümçalışanlara ve kamuoyuna duyuruyoruz.

       TARIMORKAMSEN

MERKEZ YÜRÜTMEKURULU


Facebook'ta Paylaş

Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/13 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım