ÖZGÜRLEŞME ÇABAMIZIN VE DİRENCİMİZİN SEMBOLÜ 8 MART


8 Mart 1857 tarihinde ABD' nin NewYork kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışmakoşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçileresaldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangındaişçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadınişçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlartoplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin,8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day -Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiylekabul edildi.

Türkiye'de 8 MartDünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü"olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın,ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı."Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin deetkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresiyapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle yapılamayanetkinlikler 1984'ten itibaren her yıl alanlarda devam etmektedir.

Özgürleşme çabamızın ve direncimizin sembolü olan 8Mart bu yıl bileşenlerinden biri olduğumuz Dünya Kadın Yürüyüşü’ nün (DKY)Karavanı ile kesişiyor. Kadınların Uluslararası Birlik, Mücadele ve DayanışmaGünü kapsamında 6 Mart’ta Nusaybin’den başlayacak olan yürüyüşümüz 16 Mart’ taİzmir de final yaparak Selanik'e geçecek. Bu yılın 8 Mart 'ını dünyakadınlarıyla birlikte Türkiye'de karşılayacak olmamız coşku ve heyecanımızı birkat daha arttırıyor.

Dayanışmayı küreselleştirerek,farklılıklara saygıyla birlikte eşitlik için; Savaşlar, anti demokratikpolitika ve programlar, kadına yönelik şiddet ve kadın emeğinindeğersizleştirilmesine karşı, eylemimiz farklı coğrafyalarda yaşayan kadınlarcaverilen mücadelenin nasıl ortaklaştığının bir göstergesi olacaktır.

Bizler Özgürlüğün örgütlü mücadele ilekazanılacağını kendi deneyimlerimizden bilen KESK' li/TARIM ORKAM SEN’ likadınlar olarak, Bu yıl ki 8 Mart’ta aynı mücadele azmi ve kararlılığı ilealanlarda olmaya devam edeceğiz. “8 Mart Resmi Tatil İlan Edilsin” talebimiziyineleyeceğiz.

KESK’li /TARIM ORKAM SEN’ li kadınlarolarak savaşa, şiddete, kadın katliamlarına, muhafazakârlığa, esnek çalışmayave güvencesizliğe karşı isyanımızı meydanlarda haykıracağız.

Yeryüzündeki tüm kadınlar özgür oluncayadek, mücadeleye devam edeceğiz. Tüm kadınları alanlara, direnişimizi büyütmeyedavet ediyoruz.

 

Facebook'ta Paylaş

Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/13 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım