ÖRGÜTLÜ, MESLEKİ VE DEMOKRATİK SENDİKAL FAALİYETLERİMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ! CADI AVI BİZLERİ YILDIRAMAYACAK!


Ülkemizde son 14 yılın en karanlık zamanlarını yaşıyoruz. 15 Temmuzdan itibaren devam eden Olağanüstü Hal uygulamaları çığırından çıkmış halde. Ülkemizde demokrasiye, insan haklarına dönük bir kıyım uygulanıyor.

Her yanda patlayan bombalar; insanların sokakta, çalışma yaşamında maruz kaldıkları şiddet her gün katlanarak artıyor. Halkımızın temel yaşam hakkı güvence altında değil, çalışma yaşamı güvence altında değil. Ülkemizin yanlış iç ve dış politikalarla yönetilmesi, varolan politikaların ihtiyaca göre belirlenmesi, devletlerarası politikaların bile günü birlik değişikliğe uğraması hepimizi savaş atmosferi içine çekiyor. 

Çalışma yaşamı içerisinde ihbarcılık ve iftira ile üyelerimiz hakkında keyfi işlemler yapılıyor. Hiçbir insani duygu, hiçbir hukuki kural tanınmadan çalışanlar işlerinden uzaklaştırılıyor. Milletvekilleri, belediye başkanları, öğretmenler, akademisyenler, memurlar ve toplumun muhalif kesimlerinin tümü gözaltına alınıyor, tutuklanıyor, işsizlikle ve açlıkla yıldırılmaya çalışılıyor.

Peş peşe çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle aralarında üyelerimizin de bulunduğu binlerce kamu görevlisinin işine son verildi. Bakanlıklar ve yerel yönetimler başta olmak üzere, birçok kamu kuruluşunda görev yapan üyelerimiz açığa alınarak işlerinden uzaklaştırıldı. Verilen sözlere rağmen ortaya çıkan mağduriyet henüz giderilmemişken; Başbakan yardımcısı yeni KHK’ların bugün yarın yayınlanarak, ihtiyaçlarını gidereceklerini beyan ediyor, yeni bir ihraç dalgasına ışık yakıyor. Bu artık kabul edilemez bir hal aldı; hangi üyemizin nerede, ne zaman açığa alınacağını veya hangi KHK ile işinden sorgusuz sualsiz atılacağını bilmiyoruz. AKP FETÖ soruşturması adı altında tüm muhalif kesimleri, kamu görevlilerini, mühendis, mimar ve plancıları; onların mesleki ve etik değerlerini ortadan kaldırmak için tüm gücünü kullanıyor! 

Bunun son örneğini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün İl Müdürlüklerine gönderdiği 22/12/2016 tarihli yazısıyla yaşadık. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği üyesi, temsilcisi, yöneticisi olan arkadaşlarımız, “FETÖ/PDY soruşturması kapsamında” açığa alınarak görevlerinden el çektirildi. Mesleklerinde 20 yılı aşkın deneyimleri bulunan ve mesleklerini icra ederken demokratik sendikal mücadele yürüten; demokratik mesleki mücadele yürüten arkadaşlarımız hiçbir hukuk normu tanınmadan, hiçbir soruşturma geçirmeden işlerinden uzaklaştırıldılar.
 
Facebook'ta Paylaş

Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/13 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım