SENDİKAMIZIN 19.KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ!


ADİL, EŞİT, ÖZGÜR VE BARIŞ DOLU YARINLARA…..

Kurulduğu günden bu yana sadece üyelerimizin değil, tüm emekçilerin ve de tüm toplumun ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel ve demokratik haklarını savunan Sendikamız TARIM ORKAM-SEN bir mücadele yılını daha geride bıraktı.

Dünyadaki ve Ülkemizdeki mücadele geleneğinden gelen birikimler üzerine kurulu sendikamız, her türlü baskı,Mobing, sürgün, işten atmalar ve soruşturma politikalarına rağmen dimdik ayakta durmayı başarmış, mücadelesini büyüterek sürdürmüştür.

1990’lı yılların başlarında Tarım-Sen, Orkam-Sen, Tüm Gıda-Sen ve Tarım Gıda-Sen ile başlattığımız mücadelemiz, 05 Eylül 2001 tarihinden itibaren TARIM ORKAM-SEN çatısı altında birleşerek devam etmiştir.

Sendikal, demokratik hak ve özgürlükler mücadelesinde, grev ve toplu sözleşme hakkımız en temel talebimiz olmuştur. Sahte sendika yasasında yapılan düzenlemeler ile Toplu Sözleşme hakkı komedyaya dönüştürülmüş, yandaş sendikalar  ile birlikte oynanan bu komedya sonucudur ki, Kamu emekçileri ekonomik, sosyal ve demokratik her türlü haktan mahrum/yoksun bırakılmışlardır. Grev hakkı ise bir dizi düzenleme ile kullanılamaz hale getirilmek istenmiştir.

Kendi demokrasisini oluşturan iktidar, militarist güçleri kendine göre yeniden tasarlamış akabinde başta Sağlığı, Eğitimi, Yargıyı ve diğer kurumları kendine göre şekillendirmiştir. Tarım, Hayvancılık ve Ormancılık bitirilme noktasına getirilirken, Orman, mera ve zeytin alanları Kentsel dönüşüm yerleri olarak belirlenerek, özel sektöre peşkeş çekilmektedir. Giderek artan Çevre sorunları ile doğal yaşam alanları yok edilmekte, Ülkemiz doğası Termik, Nükleer, Hidro Elektrik Santralleri, Barajlar ve benzeri betonlaşma ile şuan  Kazdağılarında ve Hasankeyf’te olduğu gibi    her geçen gün biraz daha çevremiz ve doğamız yaşanmaz kılınmaktadır.

Özelleştirmeler sonucunda taşeron çalıştırmayı bir politika haline getiren iktidar,  Mevsimlik Tarım işçileri başta olmak üzere işçi sağlığı ve işçi güvenliğini önemsemeyen bir tutum sonucunda her yıl binlerce  emekçinin yaşamını yitirmesinin en büyük sorumlusu olmuştur.

Başta Suriye, Lübnan, Irak olmak üzere Ortadoğu’da yaşanan emperyalist savaş bölge halklarının acı çekmesine, yaşamlarını yitirmesine, zorunlu göç ederek topraklarından kopmasına neden olmaktadır. Emperyalist güçler bu savaşı seyretmekle kalmayıp, aynı zamanda açık-gizli destekçisi olmaktan geri durmamaktadırlar.

Kamu emekçilerinin eşit, özgür, onurlu ve insanca bir yaşam için demokratik Türkiye özlemi ve mücadelesi hala sürdürülmektedir. Bu onurlu ve haklı mücadelede emeği geçen üyelerimizden yöneticilerimize kadar tüm arkadaşlarımıza bir kez daha teşekkür etmeyi borç biliyoruz.

  TARIM ORKAM-SEN olarak; dostlarımızla omuz omuza neo-liberal saldırganlığa ve tüm gerici kuşatmalara karşı emeğin, eşitliğin, özgürlüğün ve barışın Türkiye’sini kurma mücadelemizi başarana kadar sürdüreceğimizi 19. kuruluş yıl dönümümüz vesilesiyle bir kez daha kamuoyuna ilan ediyoruz. 04.09.2020

YAŞASIN TARIM ORKAM-SEN!

YAŞASIN KESK!

MERKEZ YÜRÜTME KURULU

Facebook'ta Paylaş

Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/7 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım