YANGINLARA SEYİRCİ KALMAYACAĞIZ!


Son günlerde artış gösteren Orman yangınlarında Adana’nın Kozan ve Pozantı ilçeleri, Mersin, Hatay, Osmaniye, Çorum, Ankara, Sinop, Şırnak Cudi Dağı eteklerinde ve Çanakkale Gelibolu’da toplam 6500 hektar orman alanı kül olmuş ve birçok yangınla mücadele personeli yaralanmıştır.

Yetkililerin “tahmini” açıklamalarına göre bu yangınlar “dikkatsizlik, ihmal" ya da ‘’belirlenemeyen nedenlerle” çıkmakta ve bir sorumlusu bulunmamaktadır.

Elbette ki ihmal ve dikkatsizlik yangınlarda bir etkendir ancak binlerce hektar ormanın kül olması ve birçok emekçinin yaralanmasının asıl sorumlusu, kapitalist kâr hırsı ile yeni yatırım alanları açmak ya da Şırnak Cudi Dağı eteklerinde olduğu gibi güvenliği sağlamak gibi gerekçelerle bilerek yangın çıkaran baskıcı, ihmalci ve rantçı zihniyettir. Bu zihniyetteki Endüstriyel Tarım, Turizm, Maden ve İnşaat sektörleri nereyi sömüreceklerse orada faili meçhul yangınlar çıkarmakta daha sonra etkisini kullanıp yasa düzenlemelerle bu alanları orman vasfından çıkararak kendilerine alan açmaktadırlar. Yakılan ormanların yerlerinde bir zaman sonra otellerin yükselmesi, çok uluslu şirketlerin eliyle endüstriyel tarıma açılması ya da benzer işletmelerin açılması bunun göstergesidir.

Temelde yatan diğer önemli neden ise HES’ler, termal santraller gibi ekolojik dengeyi bozan etmenlerin yol açtığı iklim krizi ve küresel ısınmadır.

Oysa ki ranta değil ekolojik yaşama dayanan politikalarla orman yangınlarını büyük ölçüde önlemek mümkündür.

DOĞA TAHRİBATLARINA /YANGINLARA TAHAMÜLÜMMÜZ KALMADI!

Acil olarak bölge ayrımı yapılmaksızın mevcut yangınlara derhal müdahale edilerek söndürülmelidir.

Yangınlardaki sabotaj ihtimali araştırılmalı, görevlerini yerine getirmeyen sorumlu yetkililer görevden alınmalı ve yargılanmalı.

 Yangınlara hızla müdahale etmek için bölgesel müdahale birimleri oluşturulmalı ve buralarda yangın helikopteri veya uçağı bulundurulmalıdır.

Yangın söndürme uçaklarının özel sektörden kiralanmasına son verilmeli THK uçakları devreye sokulmalıdır

Orman çalışanlarının yangın tazminatı sorunu çözüme kavuşturulmalı,

Piknik alanlarında önlemler alınarak dikkatsizliğin önüne geçilmelidir.

Yanan ormanlar imara açılmasına izin verilmemeli ve bir an evvel yanan ormanların yenilenme çalışmaları başlatılmalıdır. 2013 yılından itibaren Endüstriyel Ağaçlandırma Planları ile ormanlar sermayeye açılmış, 2019’da çıkarılan Özel Ağaçlandırma Yönetmeliği ile Orman Genel Müdürlüğü’nde bulunan “Ağaçlandırma Yetkisi” özel işletmelere devredilmiştir.

Ağaçlandırma özel işletmelere devretme politikasından derhal vazgeçilmelidir. Devlet eliyle, yanan ormanlar tekrar ağaçlandırma çalışması başlatmalıdır.

Ekolojik bir yaşam için koruyucusu ve savunucusu olduğumuz ormanların yanmasına seyirci kalmayacağımızı. Takipçisi olacağımızı bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyoruz. 14.09.2020

 

 TARIM ORKAM-SEN

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Facebook'ta Paylaş

Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/7 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım