HAKLIYDIK KAZANDIK...


Örgütlü mücadelemizin yıkılmaz kalesi, geçmişten geleceğe duruşundan ödün vermeyen, baskılara boyun eğmeyen ve emeğin savunucusu sendikamızdan bir hukuki kazanım daha gerçekleştirmenin sevincini yaşıyoruz.

Sermayenin ve iktidarın yıllarca birlikte yol arkadaşlığı yaptığı cemaat darbesi sonrası çıkarılan KHK'ler ile soruşturulmadan haksızca kamu görevinden ihraç edilen üyelerimiz aradan geçen üç yılın sonunda hiçbir suçu olmadığı tespiti ile görevlerine dönmelerine rağmen, hakları olan geriye dönük maaş ve prim ödemeleri yapılırken, ödenmeyen yasal faiz ve çalışma primleri ödenmesi için açtığımız davayı Diyarbakır 1. İdare Mahkemesinin 2020/1178 ve 2020/1179 sayılı kararı ile kazandık.

Anayasanın 125. maddesinde belirtildiği üzere idarenin kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlü olduğu hükme bağlanmış ise de bundan imtina etmek hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmamaktadır. Kanunlar ile verilmiş hakların ödenmesinde bile idarelerin keyfi kararları neticesinde mağdur olan emekçilerin haklılığı er geç ortaya konulacaktır ki o haklılık sendikamızın hukuk mücadelesinin sonucunda bugün meyvesini vermiştir.

Sendikamız hukuksal mücadelesinden ödün vermeden üyelerinin haklılığı ve hakları için çalışmaya devam edecektir. KHK zulmünden en çok etkilenen sarı sendikalar üyelerine birer birer sırtını dönerken, sendikamız ispat edilene kadar kimse suçlu değildir düşüncesi ile üyelerinin yanında olmuş, örgütlü mücadelenin kazandırdığını bir kez daha göstermiştir.

Bu amaçla tüm tarım ve orman emekçilerini sendikamız çatısı altında örgütlenmeye çağırıyoruz...

NEFES ALDIKÇA UMUT VAR

UMUT OLDUKÇA TARIMORKAMSEN...

Mehmet KAYA

Genel Hukuk ve TİS Sekreteri


Facebook'ta Paylaş

Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/7 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım