Tarım ve Orman Bakanlığı’nı Bir Kez Daha Göreve Çağırıyoruz: Bütün Çalışanların Öncelikli Aşı Programına Alınması Sağlanmalıdır!


28 Nisan 2021 tarihinden itibaren Bakanlıkta çalışmakta olan Veteriner Hekim arkadaşlarımızın “Covid 19 Pandemik aşılaması için belirlenen öncelikli gruplar” içerisine dahil edilerek aşılama işlemlerinin başlatıldığı görülmüştür. Veteriner hekim arkadaşlarımız için atılan bu adımı olumlu karşılamakla beraber bu adımın çok gecikerek atıldığını da belirtmek isteriz. Hayvan sağlığı,genel sağlık hizmetlerinin bir parçasıdır ve bu alanda görevli hekim, tekniker ve teknisyen arkadaşlarımız Sağlık Hizmetleri Sınıfına dahildirler. Böyle olmasına rağmen bu arkadaşlarımız, haksız olduğu kadar kanunsuzca, 14/1/2021 tarihinde başlatılan sağlıkçıların öncelikli aşılama programına dahil edilmemişlerdir. Bakanlık birçok konuda olduğu gibi bu konuda da kendi çalışanlarına sahip çıkmamış, çağrılarımıza kulaklarını tıkamış,bu kanunsuzluğun uzun bir süre devam etmesine göz yummuştur. Bu süre zarfında çok sayıda hekim, teknisyen ve tekniker arkadaşımız hastalığa yakalanmış, Çanakkale ve Bursa örneğinde olduğu gibi,Covid 19 nedeniyle hayatını kaybeden çalışma arkadaşlarımız olmuştur. Yine üzülerek belirtmeliyiz ki, mevcut veriler tekniker ve teknisyen arkadaşlarımızın hala öncelikli aşılama programına dahil edilmediklerinigöstermektedir. Bu durumun kabul edilemezliği ortadadır.
Ülkemizde pandemi ile mücadelede tanık olduğumuz bütün çarpıklıklar, sorun ve ihmaller aşılama çalışmalarında da gün yüzüne çıkmıştır. Aşılama çalışmaları çok yavaş seyretmekte, şeffaflık ve öncelikler konusunda tartışmalar sürmektedir.
Sendika olarak iş kolumuzda Pandemi tedbirlerine büyük bir hassasiyetle uyulması gerektiğinin mücadelesini verdik/vermekteyiz. Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, bitkisel ve hayvansal gıda üretimi, transferi ve güvenliği, orman varlığının korunması ve ıslahı, koruma-kontrolve diğerfaaliyetler Pandemi koşullarında da kesintisiz biçimde yerine getirilme zorunluluğu doğurmakta dolayısıyla bu durum iş kolumuzda Pandemi tedbirlerinin en yüksek düzeyde uygulanmasını gerektirmektedir. Kendi çalışanlarının haklarına saygı göstermeyen, pandemiyle mücadelenin şart koştuğu tedbirleri almayan bir kurumun, kamusal hizmet sorumluluğunu sağlıklı ve nitelikli biçimde yerine getirmesi mümkün değildir.
Geldiğimiz noktada pandemiyle mücadelede iki husus öne çıkmaktadır; dönüşümlü çalışma ve aşılama. Sendikamız dönüşümlü çalışma ve pandemiyle mücadele konusundaki somuttespit ve önerilerini hem genel merkez hem de şubeler ve temsilcilikler düzeyinde yeterince ortaya koymuştur. Bu açıklamamızda özellikle aşılama boyutuna bir kez daha vurgu yapmak istiyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanları bütün olarak “aşılanma için belirlenen öncelikli gruplara” dahil edilmelidirler. Gerçek ve tam kapanma koşullarında bile tarlalar, çiftlikler, gıda tedarik zincirleri,halkın sağlıklı, güvenilir ve sürekli gıda ihtiyacını karşılayabilmek için faaliyetlerine devam etmek zorundadır. Bu alana dönük denetim/kontrol faaliyetleri ile kamusal hizmetler yerine getirilmeden sürecin işlemesi imkansızdır. Bu bağlamda gerek çalışanların sağlığı gerekse de kamusal hizmetin nitelikli ve kesintisiz biçimde sürdürülebilmesi için bütün çalışanların ivedilikle aşılanması zaruri bir görevdir.
Veteriner hekim arkadaşlarımızın aşılanmaya başlanması bütün çalışanların ivedilikle aşılanması zorunluluğunu artırmıştır. Bir iş yerinde bir grup çalışanın aşılanması, diğer bir grubun ise aşılanmamış olması kitlesel bağışıklığın yanı sıra, çalışma barışını, kolektif çalışma kültürü ve pratiğini de zaafa uğratacaktır.
Bu tespit, değerlendirme ve öneriler doğrultusunda bütün çalışanları ortak tavır almaya, Bakanlığı acilen harekete geçmeye, Sağlık Bakanlığını ise sesimizi duymaya ve gereğini yerine getirmeye çağırıyoruz. 29.04.2021
TARIM ORKAM-SEN
MERKEZ YÖNETİM KURULU
Facebook'ta Paylaş

Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/7 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım