BAYRAM MESAJI


Neoliberal barbarlığın dünyamızı mahvetmek üzere olduğu bir dönemden geçiyoruz. Günümüze kadar devlet üzerinden sınırlı da olsa talanını devam ettirmeye çalışan sistem, içine düştüğü ölümcül buhrandan kurtulmak için artık devleti de aşan topyekün bir saldırı başlatmış durumda. Emeğimize, havamıza, toprağımıza ve suyumuza el koyarak içine girdiği bu buhrandan kurtulmaya çalışıyor. Geçmişten beri yaratmış olduğu ekolojik tahribatın bir sonucu olan ağır bir pandemi döneminden geçmekteyiz. Bitmeyen kar hırsının sonucu oluşan bu pandemiden çıkmaya çalışırken bile sömürü çarkı durmadan devam etmektedir. Sistemin bütün dünyanın başına bela ettiği bu salgında bile emekçiler bir taraftan işsiz kalma korkusuyla çalışmak zorunda bırakılırken diğer taraftan zenginler elde ettikleri karları katlamaya devam etmektedir. Halkın sağlığı için eşit bir şekilde dağıtılması gereken ve böylesi zor bir dönemde gelir kaygısı taşımadan yaşamını devam ettirmesi için halka dağıtılması gereken vergiler bir avuç zenginin karlarını katlaması için pervasızca dağıtılmaktadır. Diğer taraftan bu kadar ağır bir salgını önlemek için ücretsiz olması gereken ve patentsiz olarak insanlara dağıtılması gereken aşılar sistemin kar hırsı için parayla satılmakta ve her zamanki gibi yoksullar bundan yararlanamamaktadır. Zengin ülkeler aşılamayı hızlı bir şekilde gerçekleştirirken yoksul ülkeler aşı yokluğuyla baş edemediği için on binlerce insan hayatını kaybetmektedir.

Ülkemizde de durum çok farklı değil. Halk bir taraftan işsizlik ve yoksullukla mücadele ederken bir taraftan aşıya ulaşamamanın yarattığı tehlikelerle baş etmek zorunda bırakılıyor. Keyfi uygulamalarla emekçilerin gelirleriyle oluşturulan işsizlik fonu sermayeyi kurtarmak için kullanılırken, emekçiler Kod-29 uygulamasıyla işten çıkarılmaktadır. Bu dönemi atlatabilmemiz için canla başla çalışan ve onlarcasını pandemiye kurban verdiğimiz sağlık emekçilerinin izin, fazla mesai gibi hakları verilmemekle birlikte Covid-19 meslek hastalığı kapsamına alınmayarak hiçbir talepleri kabul edilmemektedir. Bir diğer taraftan insanların evlerine kapatıldığı bu süreci fırsat bilen iktidar İkizcedere’de  Hevsel’de güvenlik güçlerini sermayenin emrine vererek halkın suyunu, toprağını, kısacası yaşam alanlarımızı talan etmektedir. Bütün bu sömürüye ve hukuksuzluklara rağmen köylüler, emekçiler daha güzel yarınları yaratacak bilinçleriyle suyunu, toprağını, emeğini korumak için mücadeleye devam etmektedir.

Yaşanan bu zorluklara rağmen geçmişten bu yana sürdürdüğümüz direnç ve mücadele ruhuyla bunları da aşacak gücümüz var elbet. Mücadele ruhumuz yan yana ve dirençle durmamızı sağlıyor. Yan yana durmaktan vazgeçmeyen bizlerin bu direncini ayakta tutan ve mücadele azmimizi daha da çoğaltan böyle günlerin çoğalması umuduyla; sömürünün olmadığı,adil, özgür ve barış içinde yarınlar için mücadelemizi büyüterek devam ettireceğimizi bir kez daha belirtir, Tarım Orkam Sen olarak halklarımızın Ramazan Bayram’ını kutlarız.

Facebook'ta Paylaş

Adakale Sokak, Ada apt. No: 8/7 Yenişehir – ANKARA
Telefon : 0312 430 5811 - Faks : 0312 430 1563
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Tarım Orkam Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım